W jaki sposób zajęcia plastyczne wpływają na rozwój umiejętności matematycznych dziecka?
W jaki sposób zajęcia plastyczne wpływają na rozwój umiejętności matematycznych dziecka?

Zajęcia plastyczne są wspaniałym sposobem spędzania wolnego czasu przez malucha, w trakcie których stymuluje on swoją kreatywność i rozwija wyobraźnię. Rodzice i nauczyciele bywają jednak dosyć sceptyczni w stosunku do tezy, że rysowanie czy malowanie potrafi wpłynąć także na rozwój twardych umiejętności z matematyką na czele. W praktyce maluch naprawdę może się jednak nauczyć podstaw liczenia czy rozpoznawania figur geometrycznych, rysując czy kolorując kształty na kartce. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się więcej na ten temat!

 

Czy plastyka i matematyka są ze sobą połączone?

Choć zajęcia plastyczne i matematyczne mogą się wydawać od siebie odległe, mają ze sobą zaskakująco dużo wspólnego. Kolorowanki czy inne zadania graficzne, które proponujesz swojemu malcowi, są zazwyczaj wypełnione dużymi i prostymi kształtami, będącymi tak naprawdę figurami geometrycznymi. Możesz pomóc swojemu dziecku w rozpoznawaniu ich, co znacząco ułatwi mu późniejszą naukę w przedszkolu. Na podobnej zasadzie malec pozna umiejętności takie jak:

  • wyobraźnia przestrzenna,

  • zdolności manualne i koordynacja wzrokowo-ruchowa,

  • logiczne myślenie,

  • pamięć i koncentracja.

Niewątpliwie każda z tych zdolności jest po prostu konieczna do późniejszej nauki matematyki. Wybierając więc farby i kolorowanki, zdecydowanie warto jest decydować się na arkusze i wzory, które będą zachęcać malca do analitycznego myślenia i zastanowienia nad tym, z jakich właściwie elementów składa się kolorowany przez niego obrazek.

Prawidłowy rozwój dziecka, a plastyka

Okazuje się zatem, że zajęcia plastyczne naprawdę są w stanie przyczyniać się do rozwoju umiejętności twardych u najmłodszych nawet maluchów. Bezpieczne kredki dla rocznego dziecka będą dla niego nie tylko źródłem wyśmienitej zabawy, ale też sposobem poznawania świata. W szczególności chodzi tutaj o stymulację wrażliwości wzrokowej, rozwój spostrzegawczości, a także naukę koncentracji na jednym zadaniu i sukcesywnego wypełniania go w całości.

Każdy rzetelny blog plastyczny zwraca również uwagę na postępy w sferze działania i emocjonalno-motywacyjnej, które można wypracować dzięki ciekawym zadaniom graficznym. Dziecko zacznie myśleć znacznie bardziej analitycznie, będzie chętniej podejmować inicjatywę, a także stanie się z czasem w większym stopniu samodzielne. Motywowanie malca do zajęć plastycznych jest zatem konieczne do stymulowania jego prawidłowego rozwoju.

akcesoria-do-rysowania

Wspomóż naukę liczenia dziecka przy pomocy zabaw i gier plastycznych

Najprostszy papier do rysowania w rolce jest zupełnie wystarczający do efektywnej nauki ścisłych podstaw umiejętności matematycznych. Towarzysząc swojemu dziecku w trakcie jego pracy twórczej, możesz z łatwością nakierowywać je w taki sposób, by angażować myślenie i zachęcać np. do namalowania określonej liczby domków, drzew czy zwierzątek. Takie proste ćwiczenia sprawią, że maluch stanie się dobrze obyty z nieskomplikowanymi działaniami. Z czasem zacznie także dostrzegać, że matematyka jest po prostu nieodłączną częścią całego otaczającego go świata i samodzielnie zacznie wskazywać liczby obecne na swoich rysunkach.

Bryły, kształty i wymiary – obraz wart więcej niż tysiąc słów!

Nauka liczenia to jednak zdecydowanie nie wszystko, co dziecko może poznać poprzez kolorowanki czy malowanie farbami. Łatwo zapoznasz go bowiem także z nowymi kształtami i figurami geometrycznymi, ucząc w ten sposób malca podstaw wyobraźni przestrzennej i składania kompozycji z kilku mniejszych elementów. Tego typu trening przełoży się na znacznie bardziej efektywną i płynną naukę matematyki w warunkach szkolnych – maluch będzie w stanie bowiem szybko przełożyć wiedzę na rzeczywistość i przyswajać różnego rodzaju reguły kierujące geometrią.

Dbaj o rozwój swojego dziecka dzięki produktom dostępnym na coloresca.pl!

W ofercie naszego sklepu internetowego znajdziesz wszystkie najpotrzebniejsze przybory, które są niezbędne do stymulowania prawidłowego rozwoju dziecka. Bezpieczne kredki, farby, kolorowanki – dokładamy wszelkich starań, by stale powiększać asortyment i móc w każdej sytuacji zaoferować Ci jako rodzicowi coś, co przyczyni się do rozwoju umiejętności malucha i zapewni mu mnóstwo znakomitej zabawy. Złóż zamówienie na wybrany produkt, a my sprawnie przygotujemy go i wyślemy wprost do Ciebie!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl