Praca w grupach na zajęciach plastyki nie idzie po Twojej myśli? Sprawdź, jak przekonać przedszkolaka do kreatywnej zabawy z rówieśnikami!
Praca w grupach na zajęciach plastyki nie idzie po Twojej myśli? Sprawdź, jak przekonać przedszkolaka do kreatywnej zabawy z rówieśnikami!

Zajęcia artystyczne z większą grupą podopiecznych bywają dużym wyzwaniem dla opiekuna. Maluchy reagują na nie w sposób bardzo zróżnicowany. Niektóre dzieci podchodzą z wielkim entuzjazmem do wyznaczonych zadań. Inne z różnych powodów pozostają sceptyczne lub nawet otwarcie i szczerze wyrażają swoje niezadowolenie. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka praktycznych porad, które pomogą Ci w przekonaniu niezdecydowanych przedszkolaków do większego zaangażowania. Czytaj dalej, aby wszystkiego się dowiedzieć!

 

Przedszkolak buntuje się przed pracą w grupach?

Empatyczne podejście ma ogromne znaczenie w pracy opiekuna. Z tego właśnie względu musisz się najpierw zastanowić, dlaczego właściwie niektóre maluchy zupełnie nie chcą uczestniczyć w zadaniach wyznaczonych dla grupy. Niechęć do interakcji z rówieśnikami może wynikać z powodów takich jak:

  • nieśmiałość,

  • różnice w rozwoju emocjonalnym (w przypadku grup, w których znajdują się dzieci w różnym wieku),

  • rozczarowanie tematem pracy.

Analiza zachowania dziecka pomaga w zareagowaniu w sposób właściwy. Pamiętaj o tym, że maluchów zdecydowanie nie można przymuszać do wykonania zadania, ponieważ przyniesie to skutek odwrotny do zamierzonego. Żaden z tych powodów nie jest jednak wystarczający, by pozwolić podopiecznemu na rezygnację z pracy. Zadaniem opiekuna jest przezwyciężenie wewnętrznej blokady poprzez dostosowanie poleceń do preferencji lub charakteru podopiecznego. Zwróć przy tym uwagę na to, że niektóre zachowania mogą nie być naturalne i wynikać np. z odczuwanego stresu. W takiej sytuacji najlepiej będzie skonsultować się z rodzicami dziecka i psychologiem.

Korzyści ze współpracy z rówieśnikami

Interakcje z rówieśnikami mają ogromny wpływ na prawidłowy rozwój przedszkolaka. Sprzyjają one łatwiejszemu nawiązywaniu nowych kontaktów na późniejszych etapach edukacji. Maluchy nawiązują bowiem pierwsze więzi, wspierają się nawzajem w trakcie wykonywania zadań z artykułami takimi jak farby, kolorowanki czy wyklejanki, a także uczą się rozwiązywać pierwsze konflikty. Rola opiekuna ma w tym wszystkim ogromne znaczenie, bo to właśnie on odpowiada za wyznaczenie zasad miłej i efektywnej współpracy.

Jak zachęcić dzieci do pracy w grupach?

Istnieje wiele sposobów na to, by zachęcić niezdecydowane maluchy do wspólnej pracy z rówieśnikami. Pamiętaj o tym, by zawsze mieć na uwadze preferencje poszczególnych dzieci i dążyć do tego, by w razie niechęci zmieniać po prostu ich nastawienie. Da się to osiągnąć poprzez różne działania, dzięki którym komfort wykonywania zadań w grupie będzie nieco większy.

 plastyka

Przygotuj ciekawe zagadnienia

Czasami zdarza się tak, że dzieci są sceptyczne wobec nieodpowiadającego im tematu pracy. W takim przypadku najlepiej będzie zastanowić się, czy może faktycznie pomysły na zadania dla maluchów nie są wystarczająco ciekawe i angażujące. W takiej sytuacji możesz zdecydować się na przykład na nowe kolorowanki do pokolorowania lub zaproponować zupełnie nowe zadania, z którymi przedszkolaki nie miały jeszcze do czynienia.

Przydziel każdemu dziecku intrygujące zadanie

Niektóre dzieci nie radzą sobie zbytnio z podziałem obowiązków w grupie, co również może skutkować licznymi problemami. Z tego względu pamiętaj o tym, by nie ograniczać się do wydania odgórnego polecenia. Wskaż konkretne zadania maluchom, by każdy z nich stworzył inny element większej całości. Taka współpraca będzie dla nich bardziej satysfakcjonująca.

Pozwól maluchom wykazać się kreatywnością

W wielu wypadkach dzieci czują się niezaangażowanie nie tyle z powodu tematyki pracy plastycznej, co narzuconego im sposobu jej wykonania. W takiej sytuacji najlepiej będzie zaproponować im otwarte na interpretację polecenia, a potem wydać po prostu kredki dla malucha wraz z pustymi kartkami papieru. Efekty z pewnością będą zaskakujące.

Artykuły plastyczne przeznaczone dla najmłodszych – coloresca.pl

W naszym sklepie internetowym COLOResca znajdziesz różne przybory i artykuły przeznaczone dla dzieci. Mamy kredki dostosowane do maluchów w różnym wieku, estetyczne kolorowanki, a także bezpieczne w użyciu farby. Przygotowaliśmy też blog plastyczny dla klientów, którzy poszukują inspiracji i wartościowych wskazówek nie tylko na temat pracy w grupie, lecz także prawidłowego rozwoju dzieci. Skorzystaj z naszej oferty i złóż zamówienie na wybrany produkt!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl