Pozwól dzieciom powitać wiosnę dzięki naszym inspiracjom artystycznym!
Pozwól dzieciom powitać wiosnę dzięki naszym inspiracjom artystycznym!

Aby dziecko mogło się uczyć poprzez zabawę, zajęcia plastyczne powinny odnosić się do życia codziennego i nienachalnie przekazywać mu wiedzę o świecie. Znakomitym i całkowicie zrozumiałym dla malucha odniesieniem mogą być pory roku, z barwną wiosną na czele. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jakie prace można przygotować na jej temat!

 

Wiosna – wszystko zaczyna powracać do życia!

Pierwsze dni wiosny są wspaniałym przeżyciem dla każdego malucha. Po wielu szaroburych miesiącach na zewnątrz robi się wtedy coraz bardziej zielono, kwitną drzewa i rośliny, a temperatura sprzyja relaksującym spacerom. Odbierane przez dzieci bodźce można łatwo przekuć na wspaniałe inspiracje artystyczne, ponieważ z pewnością będą one chciały kreatywnie odwzorować to, co widzą za oknem. Możesz wtedy postawić na farby i kolorowanki z motywami takimi jak:

  • wracające do kraju bociany,

  • kwitnące kwiaty na drzewach,

  • ćwierkające wesoło ptaki.

Wiosna zdecydowanie sprzyja nauce poprzez zabawę, ponieważ zachwyca bogactwem kolorów i przemianami zachodzącymi w naturze, które maluchy mogą na bieżąco obserwować. Aktywność plastyczna jest wtedy znakomitym sposobem przystępnego przedstawienia podstaw wiedzy o świecie, środowisku naturalnym czy też o kolorach.

Czy już czas na zajęcia w plenerze?

Pobłyskujące za oknem słońce może zachęcać dzieci do kreatywnych aktywności na świeżym powietrzu. Wiosna jest jednak wyjątkowo zmienną porą roku. Pogoda potrafi ulec kompletnemu przeobrażeniu niemal z godziny na godzinę: w jednej chwili jest ciepło i przyjemnie, a w drugiej trzeba już rozglądać się za parasolem. W takiej sytuacji wyjścia na zewnątrz lepiej jest jeszcze ograniczać i postawić na zachęcanie najmłodszych do angażujących aktywności plastycznych. Można zdecydować się na plakaty lub rolki, na których znajduje się niejedna kolorowanka.

Zajęcia plastyczne – najlepszy sposób na przywitanie wiosny

Liczne inspiracje artystyczne, na które wiosną można natknąć się na każdym kroku, skutkują możliwością zorganizowania najmłodszym fascynujących zajęć plastycznych. Kredki i kartka białego papieru będą dla malucha zupełnie wystarczające na początek. Na tym etapie liczy się bowiem przede wszystkim dowolność twórcza lub ewentualnie oszczędne wskazówki ze strony opiekuna. Przygotowane rysunki okażą się bowiem cenną informacją na temat tego, co w największym stopniu przykuwa uwagę dzieci za oknem.

Dalsze zajęcia można przeprowadzić, skupiając się przede wszystkim na motywach dominujących w pracach maluchów. Kwitnące na drzewach kwiatki da się wyciąć z bibuły, a następnie nakleić je na papierze i stworzyć barwną kompozycję. Dodatkowo można przygotować też dekoracje z domowych materiałów takich jak wełna, brokat, cekiny, drewniane patyczki i wiele innych. Jeśli dzieci w większym stopniu interesują się trudniejszymi do przygotowania motywami (np. bocianami lub innymi ptaszkami), to warto mieć pod ręką również efektowne kolorowanki, które dzieci będą mogły kolorować kredkami lub farbami.

artystyczne-kwiaty

Pamiętaj, by przygotować odpowiednie akcesoria plastyczne dla najmłodszych!

Pomysłów do zrealizowania w trakcie zajęć plastycznych jest mnóstwo, ale zawsze wymagają one odpowiedniego przygotowania i zaopatrzenia się w niezbędne artykuły. Pamiętaj, że w trakcie wykonywania prac jedynym ograniczeniem najmłodszych powinna być ich własna wyobraźnia. Z tego względu najlepiej jest zdecydować się na szeroki wachlarz przyborów, które przydadzą się niemal na każdych zajęciach. Przede wszystkim chodzi tu o kolorowe kredki dla malucha i starszaka, a także wspomniane już farby, papier do rysowania i kolorowanki.

Taki zestaw z pewnością okaże się w pełni wystarczający do zapewnienia dzieciom dobrej zabawy i możliwości kreatywnego wyrażenia siebie. Przyczyni się też oczywiście do powstania wielu ciekawych i satysfakcjonujących dla młodych twórców prac. W dalszej kolejności możesz pomyśleć o zastosowaniu na zajęciach plastycznych różnych materiałów domowych, takich jak wspomniane już patyczki czy kawałki wełny.

Niezbędne materiały do zajęć artystycznych znajdziesz na coloresca.pl

W naszym sklepie internetowym oferujemy szeroki wybór artykułów dla maluchów i starszaków. Z łatwością zaopatrzysz się tutaj we wszystko, czego potrzebujesz. W każdej chwili możesz też zajrzeć na nasz blog plastyczny, by poznać ciekawe pomysły na zajęcia z najmłodszymi. Złóż zamówienie na wybrany produkt!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl