Kiedy dać dziecku do ręki kolorowanki? Ekspert odpowiada
Kiedy dać dziecku do ręki kolorowanki? Ekspert odpowiada

Przyjemne dla oka kolorowanki cieszą się dużą renomą wśród rodziców i opiekunów, którzy chętnie proponują taką formę twórczej aktywności młodym artystom. Mają one oczywiście wiele niezaprzeczalnych zalet, ale duża część osób dorosłych nie ma świadomości, że powinny być one bardzo skrupulatnie dopasowane do wieku malucha. Jak określić, czy dzieci mogą się już zabrać za kolorowanie kształtów? Nasz blog plastyczny ma dla Ciebie odpowiedź – czytaj dalej, by zapoznać się z tym zagadnieniem!

 

Artyzm od najmłodszych lat

Stymulacja zdolności artystycznych dziecka ma ogromne znaczenie dla jego prawidłowego rozwoju. Zajęcia plastyczne, zwłaszcza te z zastosowaniem kolorowanek i kredek, rozwijają bowiem wrażliwość, pobudzają wyobraźnię do działania, a także wykształcają poczucie estetyki w młodym umyśle. Przyczyniają się też do doskonalenia sprawności manualnej i kreatywności. Pamiętaj zatem o tym, by regularnie proponować maluchowi różne formy twórczej pracy.

Rozwój artystyczny dziecka – od zera do bohatera

W większości przypadków kolorowanki do pokolorowania są bardzo dobrym sposobem na rozwój umiejętności motorycznych dziecka, ale paradoksalnie nie powinny być one jego pierwszym kontaktem z rysowaniem. Wypełnianie kolorem obrazków jest bowiem wymagające dla młodego organizmu – angażuje nie tylko mięśnie dłoni, lecz także całego ramienia. Maluch powinien mieć zatem wyćwiczoną rękę przed przystąpieniem do kolorowania pierwszych kształtów.

W pierwszych latach rozwoju dziecka najlepiej jest zachęcać je do samodzielnego rysowania i pozostawiać mu swobodę interpretacji zaproponowanego tematu. Im mniej odgórnie narzuconych poleceń, tym lepiej. Kredki dla malucha i kartka papieru – taki zestaw w zupełności wystarczy do pobudzenia kreatywności młodego artysty. Kiedy dziecko nabierze już pewnej wprawy w samodzielnym przygotowywaniu prac plastycznych, można śmiało wprowadzić kolorowanki do zajęć. Przynoszą one wiele pozytywnych rezultatów takich jak:

  • rozwój motoryki małej,

  • ćwiczenie cierpliwości i skupienia uwagi,

  • przygotowanie do precyzyjnego posługiwania się przyborami takimi jak ołówek, długopis czy pędzelek.

Połączenie swobodnego rysowania i wypełniania kolorowanek daje najlepsze możliwe efekty. Dzięki temu Twoje dziecko będzie bowiem rozwijać swoją wyobraźnię i wyrażać emocje w ramach własnych prac artystycznych, a także ćwiczyć konkretne umiejętności poprzez kolorowanie kształtów.

kredki

W jaki sposób zachęcać dziecko do rysowania lub malowania?

W pierwszej kolejności zadbaj o to, by rysowanie przychodziło dziecko możliwie najbardziej naturalnie. Błędem jest wymuszanie takich aktywności na maluchu, który jest nimi po prostu niezainteresowany – może to bowiem skutkować niechęcią do zajęć plastycznych w przyszłości. Spróbuj zainteresować młodego artystę tematem pracy lub zaproponuj mu możliwość samodzielnego wyboru kolorowanki do pokolorowania.

Osoby dorosłe są zazwyczaj wyczulone na punkcie drobnych błędów, które dzieci popełniają podczas wypełniania kolorem ilustracji. Strofowanie maluchów za jakiekolwiek wyjście poza wyznaczoną linię lub błędny dobór kolorów przynosi zazwyczaj skutek odwrotny do zamierzonego. Aktywności plastyczne polegają na rozwoju poprzez zabawę – przymykaj zatem oko na ewentualne niedociągnięcia i pozwalaj maluchom na własną interpretację pracy.

Pamiętaj też o tym, by dopasowywać kolorowanki do poziomu rozwoju malucha. Zwróć uwagę przede wszystkim na dwa kluczowe czynniki: grubość linii i szczegółowość. Im młodsze dziecko, tym grubsze powinny być kontury, a liczba elementów do pokolorowania ograniczona. W miarę rozwoju można proponować młodym artystom bardziej wymagające prace, które z pewnością będą dla nich satysfakcjonujące.

Bezpieczne farbki i kredki dla dzieci dostępne są w sklepie coloresca.pl

Zachęcamy do skorzystania z szerokiej oferty naszego sklepu internetowego COLOResca. Znajdziesz w niej najlepsze farby, kredki i kolorowanki, a także wiele innych artykułów przeznaczonych dla dzieci w każdym wieku. Dokładamy wszelkich starań, by zapewniać klientom produkty najwyższej jakości, które są całkowicie bezpieczne w użytkowaniu i pozwalają maluchom na sprawne rozwijanie umiejętności motorycznych i kreatywności. Zamów wybrany produkt już teraz!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl