Jakie etapy rozwoju zdolności rysowniczych można zauważyć u dziecka?
Jakie etapy rozwoju zdolności rysowniczych można zauważyć u dziecka?

Obserwowanie poszczególnych etapów rozwoju dziecka sprawia mnóstwo satysfakcji zarówno rodzicom, jak i nauczycielom. Powolne, ale konsekwentne wykształcanie nowych umiejętności przez maluchy zdecydowanie jest powodem do dumy. Nieliczni opiekunowie zdają sobie jednak sprawę z tego, że progres dokonywany przez młodych artystów jest opisany naukowo. Nasz blog plastyczny przygotował dla Ciebie zestawienie trzech głównych etapów rozwoju zdolności rysowniczych – czytaj dalej, by je poznać!

 

Rozwój artystyczny – jak ważny jest dla dziecka?

Rysowanie, malowanie i wiele innych aktywności artystycznych pełni niezwykle ważną rolę w prawidłowym rozwoju dziecka. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na to, że operowanie kredkami czy pędzelkiem przyczynia się do poprawy zdolności motorycznych młodego artysty. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie mu wykonywać precyzyjne ruchy dłońmi na czele z pisaniem. Wykonywanie prac plastycznych skutkuje również:

  • lepszą pracą mózgu,

  • poprawą koncentracji i pamięci,

  • wspieraniem rozwoju intelektualnego.

Ogromne znaczenie mają również umiejętności miękkie, które dziecko nabywa podczas zabawy przyborami takimi jak kredki, farby czy kolorowanki (które również należy dobierać zgodnie z umiejętnościami artystycznymi dziecka). Chodzi tutaj przede wszystkim o kreatywność i pobudzanie wyobraźni do działania, dzięki którym rodzice czy nauczyciele są często świadkami realizacji bardzo oryginalnych i nietypowych pomysłów. Rysowanie uczy też po prostu cierpliwości i wytrwałości w dążeniu do celu, a także daje mnóstwo radości i satysfakcji.

Jakie etapy rozwoju zdolności plastycznych możemy zauważyć u dziecka?

Proces rozwoju zdolności rysowniczych trwa u każdego dziecka dosyć długo. Maluchy stawiają pierwsze kropki na kartkach już około połowy drugiego roku życia, a pełną sprawność w operowaniu kredkami bądź ołówkiem zyskują w późnym wieku przedszkolnym. Na początku trudno jednak mówić o zamierzonej czynności rysowania, ponieważ dzieci skupiają się wtedy niemal wyłącznie na samych czynnościach ruchowych, nie zwracając przy tym uwagi na efekty. Rysunki są wtedy zbiorem kropek, linii i innych przypadkowych symboli.

Etap bazgrania

Pierwszy etap rozwoju zdolności plastycznych zaczyna się w momencie, w którym dziecko zaczyna zwracać uwagę na to, co właściwie pojawia się na kartce. Ruchy dłonią stają się wtedy zamierzone – na rysunkach można zaobserwować proste zygzaki czy spirale. W wieku trzech lub czterech lat pojawiają się również pierwsze formy kanciaste, a prace odzwierciedlają już powoli rzeczywistość. Maluchy rysują na przykład proste słoneczka czy ludzi składających się z dwóch kresek i kółka. Na tym etapie można stymulować ich rozwój np. poprzez podsuwanie figur geometrycznych do nakreślenia.

artysta

Etap schematu prostego

Kolejny etap trwa zazwyczaj od czwartego do szóstego roku życia dziecka, które znacznie sprawniej obsługuje już wtedy kredki dla malucha czy inne przybory. Już na pierwszy rzut oka można stwierdzić, że młody artysta staje się coraz bardziej zaangażowany w tworzenie swoich prac plastycznych. Odzwierciedlają one w dużym stopniu wiedzę dziecka o otaczającej go rzeczywistości. Na rysunkach często pojawiają się ludzie, a także postacie z bajek. Mają też miejsce pierwsze eksperymenty z odzwierciedlaniem przestrzeni.

Etap schematu udoskonalonego

W starszym wieku przedszkolnym dziecko wchodzi już w ostatnie stadium rozwoju zdolności rysowniczych. Sięga wtedy po kredki dla starszaka, by odzwierciedlać na papierze zarówno różne postaci, jak i całe scenki rodzajowe. Rysunki są szczegółowe i dosyć dobrze przemyślane, choć młodzi artyści mają jeszcze zazwyczaj problem z prawidłowym odzwierciedleniem proporcji. Zdecydowanie największą zmianą jest jednak fakt, że prace przestają być spontaniczne i swobodne – dzieci zaczynają dążyć do rysowania w sposób poprawny, realistyczny i podobny do twórczości rówieśników.

Po bezpieczne dla dziecka farbki i kredki odwiedź stronę coloresca.pl

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z bogatym asortymentem naszego sklepu internetowego. W COLOResca znajdziesz najlepsze kredki dla malucha i starszaka, farby, kolorowanki, a także wiele innych artykułów przeznaczonych dla najmłodszych twórców. Oferujemy wyłącznie przybory najwyższej jakości, które są dokładnie przebadane dermatologicznie. Już teraz złóż zamówienie na wybrany produkt, a my wkrótce wyślemy go pod wskazany przez Ciebie adres!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl