Jakie ćwiczenia przygotować dla uczącego się malować malucha?
Jakie ćwiczenia przygotować dla uczącego się malować malucha?

Malowanie sprawia maluchom wiele radości. Ekscytujący jest dla nich już sam proces przygotowania własnego stanowiska pracy z wodą i pędzelkami, nie mówiąc już o szalonym eksperymentowaniu z kolorami i kształtami na papierze. Jak można jednak nauczyć dziecko malowania farbami bardziej zaawansowanych form? Nasz blog plastyczny ma dla Ciebie odpowiedź – czytaj dalej, by wszystkiego się dowiedzieć!

 

Rozwój artystyczny dziecka

Przygotowywanie własnych prac artystycznych ma ogromny wpływ na prawidłowy rozwój dziecka. Taka aktywność uczy przede wszystkim koordynacji wzrokowo-ruchowej – maluch z czasem zaczyna coraz pewniej trzymać w rączce kredkę bądź pędzelek, z których świadomie korzysta w celu odzwierciedlenia na papierze swojej twórczej wizji. Rozwój artystyczny skutkuje również korzyściami takimi jak:

  • pobudzenie wyobraźni i kreatywności,
  • sprawne wykonywanie precyzyjnych ruchów dłońmi,
  • umiejętność skupienia się na metodycznym realizowaniu wyznaczonego zadania.

Zwróć też uwagę na to, jak wiele praca plastyczna jest w stanie powiedzieć o jej małym autorze. Czasami bywa ona wyrazem aktualnego stanu psychicznego – na podstawie analizy rysunków czy malunków opiekunowie mogą zatem uzyskać wartościową wskazówkę na temat tego, czy maluch ma jakiś zajmujący go problem. Rysowanie jest też sposobem diagnozowania zaburzeń natury neurologicznej. Zdecydowanie warto zatem regularnie zachęcać dzieci do różnych aktywności twórczych.

Jakie ćwiczenia pomogą dziecku rozwijać umiejętności malarskie?

Odpowiednia stymulacja umiejętności malarskich jest bardzo ważna, ponieważ pozwala na stopniowe osiąganie coraz lepszych rezultatów przez malucha. W wielu wypadkach malowanie przeradza się nawet w prawdziwą pasję, która może pozostać z młodym człowiekiem na całe życie. W pierwszej kolejności należy jednak zadbać o to, by dziecko dosyć często sięgało po pędzelek. Możesz w tym celu wstępnie przygotować mu stanowisko pracy, by pociecha mogła od razu realizować twórcze pomysły.

Pamiętaj jednak o tym, by nie zmuszać malucha do malowania. Przymus zawsze przynosi efekty odwrotne od zamierzonych – w najgorszej sytuacji dziecko na zawsze zniechęci się do takiej aktywności, bo będzie się mu ona kojarzyć z nadmierną presją i stresem. Młody twórca powinien samodzielnie podjąć decyzję o przygotowaniu pracy. Rola rodzica czy opiekuna sprowadza się przede wszystkim do bycia źródłem inspiracji. Co konkretnie możesz zaproponować dziecku, by pomóc mu w rozwoju umiejętności malarskich?

farby

Rysowanie pionowych linii

Przygotowanie prostych kształtów jest dużym wyzwaniem dla dziecka, które nie ma jeszcze w pełni wykształconej koordynacji wzrokowo-ruchowej. Z tego względu warto podsunąć mu kredki dla malucha i zaproponować wspólne rysowanie pionowych linii czy nieskomplikowanych figur geometrycznych. Taka aktywność bardzo efektywnie uczy wykonywania precyzyjnych ruchów, które będą nieodzowne w trakcie malowania bardziej zaawansowanych prac.

Wypełnianie obszarów kolorem

W dalszej kolejności możesz podsunąć maluchowi farby i kolorowanki. Wypełnianie kształtów kolorami to kolejne ćwiczenie, które stymuluje koordynację wzrokowo-ruchową. Zwróć jednak uwagę na to, by nie nastawiać się na doskonałe efekty i nie strofować dziecka za ewentualne wychodzenie poza linię. Młody artysta z upływem czasu samodzielnie przekona się, że tworzenie pięknych prac plastycznych wymaga staranności i cierpliwości.

Tworzenie kręgów

Interesującym ćwiczeniem jest również rysowanie kręgów jednym ruchem bez odrywania dłoni od kartki papieru. Taka prosta aktywność uczy malucha przede wszystkim świadomego wykonywania określonych ruchów w celu uzyskania najlepszych możliwych efektów. Umiejętność narysowania okręgu zdecydowanie przyda się do odzwierciedlenia na papierze prostych postaci czy elementów natury.

Wspieraj rozwój artystyczny malucha z produktami Coloresca!

Jeśli chcesz efektywnie wspierać dziecko w rozwoju umiejętności malarskich, to gorąco zachęcamy do skorzystania z oferty naszego sklepu internetowego Coloresca. Oferujemy najlepsze kredki, farby i kolorowanki dla maluchów, które uczą się przygotowywania prac plastycznych. Wszystkie produkty z asortymentu są przebadane dermatologicznie i całkowicie bezpieczne w użytkowaniu. Nie czekaj i złóż zamówienie na wybrane artykuły!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl