Jaką tematykę pracy zasugerować dzieciom na zajęciach plastycznych?
Jaką tematykę pracy zasugerować dzieciom na zajęciach plastycznych?

Wymyślenie angażującej tematyki pracy plastycznej dla maluchów lub starszaków potrafi być skomplikowanym zadaniem. Czasami bardzo trudno jest bowiem wpaść na oryginalny pomysł, który naprawdę przypadnie do gustu najmłodszym. W tym artykule podpowiadamy, co konkretnie można zrobić w takiej sytuacji. Czytaj dalej, aby wszystkiego się dowiedzieć i zachwycić podopiecznych inspirującą tematyką pracy!

 

Wyczerpują Ci się pomysły?

Edukacja plastyczna ma ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju najmłodszych, więc opiekun grupy musi wymyślać nowe tematy na prace co najmniej kilka razy w tygodniu. To całkowicie zrozumiałe, że kreatywność w takiej sytuacji zaczyna z czasem słabnąć, a przedstawiane pomysły wydają się wymuszone i niezbyt angażujące dla dzieci.

Najważniejsze jest jednak to, by utrzymać w sobie entuzjazm i poszukać po prostu dobrych inspiracji, które możliwie najlepiej pobudzą nie tylko wyobraźnię Twoich podopiecznych, lecz także Twoją własną. Sprawdź, jakie pomysły ma do zaoferowania nasz blog plastyczny!

Jaka tematyka zaangażuje Twoich podopiecznych?

Zdecydowana większość maluchów i starszaków bardzo ożywia się, kiedy szkolne aktywności związane są ze sprawami mocno związanymi z ich codziennym życiem. Wynika to oczywiście z pozytywnych skojarzeń i zaskoczeniem możliwością podzielenia się z rówieśnikami sposobami spędzania czasu wolnego. To cenna wskazówka, którą możesz wspaniale wykorzystać w celu przedstawienia dzieciom doskonałego i bardzo angażującego pomysłu na pracę plastyczną.

Przyszłe życie

Zwróć uwagę na to, że maluchy i starszaki bardzo często odgrywają osoby dorosłe w trakcie swoich zabaw. Przyszłość jest dla nich fascynująca, a odkrywanie jej w warunkach szkolnych z pewnością będzie dla nich prawdziwą frajdą. Zaproponuj im na przykład farby, a następnie zapytaj, która kolorowanka z motywem związanym z jakimś zawodem najbardziej im odpowiada. Po zakończeniu pracy możesz też zorganizować pogadankę o wymarzonym zawodzie każdego dziecka.

Alternatywna rzeczywistość

Jeśli chcesz pobudzić kreatywność maluchów, zasugeruj im zrezygnowanie z jakichkolwiek zasad rządzących naszą rzeczywistością w trakcie tworzenia pracy plastycznej. W ramach takiego polecenia dzieci mogą na przykład eksperymentować z nietypowymi kształtami czy kolorami. W projekcie artystycznym niebo jak najbardziej może być bowiem zielone, a trawa niebieska. Stworzenie własnego, alternatywnego świata na kartce papieru będzie niezwykłą frajdą dla każdego malucha.

pomysly-na-plastyke

Sytuacje z bliskiej przeszłości

Pozytywne przeżycia i wspomnienia najmłodszych również mogą być znakomitym motywem pracy plastycznej. Możesz zaproponować maluchom, by przeniosły na arkusz papieru skojarzenia związane chociażby z wakacjami, ulubionymi zabawkami czy rodzinnymi świętami. Takie polecenie z pewnością ożywi atmosferę w szkolnej sali i zachęci dzieci do twórczej pracy.

Czy tematyka dowolna jest dobrym pomysłem?

Zapewnienie najmłodszym możliwości rysowania czegokolwiek może się wydawać decyzją stymulującą ich kreatywność, ale w praktyce nie jest niestety zbyt inspirujące. Zdecydowanie najlepszym kierunkiem w trakcie wymyślania pomysłów na prace artystyczne będzie wymyślanie takich tematów, które są w znacznym stopniu otwarte na interpretację. Pamiętaj, by w trakcie zajęć z maluchami unikać:

  • nastawienia na efekt,

  • jakiejkolwiek ingerencji w proces twórczy,

  • odtwarzania wzorów i powielania tych samych technik.

To bardzo ważne, by nie wymuszać na dzieciach konkretnej wizji pracy plastycznej, ponieważ ogranicza to ekspresję i może skutkować niechęcią do uczestniczenia w zajęciach twórczych. Skup się przede wszystkim na tym, by postawić najmłodszym pewien konkretny cel do wykonania, ale nie wpływać zbytnio na to, jakich środków mają użyć przy realizowaniu go. Prace artystyczne będą dzięki temu w pełni satysfakcjonujące dla maluchów.

Niezbędne akcesoria plastyczne dla dzieci dostępne są w sklepie Coloresca!

W naszym sklepie Coloresca zaopatrzysz się w najlepsze kredki i inne artykuły dla malucha i starszaka. Dokładamy wszelkich starań, by oferta mogła umożliwiać zrealizowanie nawet najbardziej oryginalnych prac artystycznych. Dbamy też o to, by zapewniać klientom inspirację do prowadzenia zajęć z dziećmi poprzez publikowanie ciekawych treści na blogu. Złóż zatem zamówienie na wybrany produkt i ciesz się artykułami najwyższej jakości!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl