Jak zajęcia plastyczne wpływają na rozwój dziecka? Sprawdź!
Jak zajęcia plastyczne wpływają na rozwój dziecka? Sprawdź!

Prawidłowy rozwój dziecka wymaga nieustannej stymulacji ze strony rodziców i opiekunów. Istnieje wiele rożnych aktywności mających na celu wsparcie maluchów w zdobywaniu nowych umiejętności, ale to właśnie zajęcia plastyczne są powszechnie postrzegane jako najbardziej skuteczne. Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się, dlaczego tak jest!

 

Zajęcia plastyczne – droga do sukcesu

Plastyka to przedmiot, na który najmłodsi uczniowie reagują zazwyczaj z wielkim entuzjazmem. Wynika to przede wszystkim z tego, że takie zajęcia są bardzo praktyczne, znakomicie angażują uwagę i zachęcają do dzielenia się swoją wizją artystyczną. Dzieci nabywają nowe umiejętności poprzez:

  • rysowanie,

  • malowanie,

  • modelowanie mas plastycznych,

  • wyklejanie,

  • składanie prostych kształtów z papieru.

Wszystkie te aktywności stymulują rozwój dziecka, ponieważ efektywnie zachęcają je do pracy w celu zrealizowania wyznaczonych zadań. Podczas rysowania przedszkolaki konsekwentnie uczą się nowych sposobów na zrealizowanie swoich prac plastycznych. Rozwijają przy tym ważne zdolności, które będą miały ogromne znaczenie na każdym z kolejnych etapów edukacji.

Jakie cechy rozwijają u dziecka zajęcia plastyczne?

W pierwszej kolejności zwróć uwagę na to, że zajęcia artystyczne mają pozytywny wpływ na psychikę maluchów. Mają oni bowiem okazję do przeniesienia na kartkę papieru swojej własnej interpretacji tematu zaproponowanego przez nauczyciela, której ukończenie skutkuje satysfakcją i zadowoleniem. Poprawie ulega również ich pewność siebie. Konsekwentna realizacja pracy może im pokazać, że dysponują oni wszelkimi umiejętnościami niezbędnymi do stworzenia autorskiej pracy.

Zajęcia plastyczne pomagają też dzieciom w nawiązywaniu interakcji z rówieśnikami. Rysowanie czy malowanie w większej grupie sprzyja wymienianiu się wskazówkami i rozmowom o pomysłach na pracę artystyczną. Owocuje to umocnieniem więzi, którą maluch odczuwa w stosunku do kolegów i koleżanek z klasy. Plastyka jest też znakomitym sposobem na przełamanie lodów w przypadku tych dzieci, które mają jeszcze problemy z adaptacją wśród innych przedszkolaków. Podczas pracy poczują się one znacznie bardziej swobodnie i będą otwarte na interakcje. Jakie jeszcze umiejętności można wykształcić w trakcie zajęć artystycznych?

Motoryka i umiejętności manualne

Koordynacja wzrokowo-ruchowa to zdolność, która jest nieodzowna w codziennym życiu. Dzieci uczą się jej powoli w ramach różnych aktywności w szkole i w domu. Zajęcia artystyczne to znakomity sposób na to, żeby znacznie przyśpieszyć jej rozwój. Prace z wykorzystaniem akcesoriów takich jak farby, kolorowanki czy masy plastyczne sprzyjają wykonywaniu wielu precyzyjnych ruchów dłońmi, w których przedszkolaki stopniowo będą uzyskiwały coraz większą wprawę.

Kreatywność

Pobudzanie wyobraźni maluchów ma ogromne znaczenie dla ich prawidłowego rozwoju. Kreatywność przekłada się bowiem na lepsze rozumienie rzeczywistości i łatwiejsze radzenie sobie ze swoimi emocjami. Po odpowiednim pokierowaniu przez opiekuna dzieci potrafią zaskoczyć interesującymi sposobami ekspresji artystycznej, a także przygotować zaskakujące interpretacje zasugerowanego tematu. Takie wzorce da się rozwijać nawet przez kolorowanki do pokolorowania – wystarczy zaproponować przedszkolakom większą dowolność w kwestii doboru kolorów. Rezultaty z całą pewnością będą pozytywne i zaskakujące.

Umiejętność nieszablonowego myślenia

Rysowanie i malowanie rozwija też w maluchach zdolność logicznego rozumowania, która owocuje czasami zaskakującymi sposobami na zrealizowanie pracy artystycznej. Nieszablonowe myślenie w ogromnym stopniu przydaje się w codziennym życiu. Z tego właśnie względu możesz od czasu do czasu zasugerować dzieciom ogólny temat pracy, który będzie otwarty na interpretację, a następnie wydać po prostu kredki dla malucha i puste kartki papieru. Efekty z pewnością okażą się zdumiewające.

Po więcej porad odwiedź blog coloresca.pl

Zachęcamy do skorzystania z oferty sklepu internetowego COLOResca. W asortymencie znajdziesz wszelkie niezbędne artykuły dla przedszkolaka: kredki, kolorowanki, farby i wiele innych. Jeśli potrzebujesz natomiast inspiracji, odwiedź nasz blog plastyczny i zapoznaj się z wieloma znakomitymi pomysłami na prace artystyczne!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl