Jak przekonać przedszkolaki oraz dzieci w żłobkach do zajęć plastycznych?
Jak przekonać przedszkolaki oraz dzieci w żłobkach do zajęć plastycznych?

Pierwsze zajęcia plastyczne zazwyczaj nie są łatwe. Maluchy z łatwością ulegają rozproszeniu, chętnie bawią się przyborami czy szukają kontaktu z rówieśnikami. Opiekun musi w takiej sytuacji włożyć wielki wysiłek w to, by skutecznie przyciągnąć uwagę najmłodszych, a potem nakierować ją na wykonanie rozwijającej umiejętności motoryczne pracy artystycznej. W artykule przedstawiamy kilka sposobów na to, jak zainteresować dzieci plastyką. Czytaj dalej, by wszystkiego się dowiedzieć!

 

Prowadzisz przedszkole lub żłobek?

Przeprowadzenie zajęć artystycznych w przedszkolu lub żłobku to oczywiście znakomity pomysł. Stanowią najlepszy możliwy przykład nauki poprzez zabawę: z jednej strony kolorowanki czy farby sprawiają najmłodszym mnóstwo radości, a z drugiej przyczyniają się do rozwoju ich umiejętności motorycznych i poprawiają zdolność logicznego rozumowania. Korzyści jest mnóstwo, więc pozostaje jedynie dowiedzieć się, jak najlepiej zachęcić dzieci do kreatywnej pracy.

Co zrobić, gdy część dzieci nie chce wykonywać prac plastycznych?

Po tym, jak już rozdasz podopiecznym kredki dla malucha lub starszaka, część z nich może bardzo niechętnie podchodzić do dalszych zajęć. W zdecydowanej większości przypadków takie nastawienie da się jednak poprawić, wykazując się wyrozumiałością i poprawnie odczytując, co dziecko sygnalizuje swoim zachowaniem. Jakie są więc najpowszechniejsze sposoby zachęcenia najmłodszych do aktywności plastycznej?

Pozwól dziecku wybrać tematykę projektu

Dziecięca kreatywność absolutnie nie zna granic i czasami objawia się w nietypowy sposób. Część maluchów doskonale odnajduje się w wykonywaniu poleceń opiekuna – podążają za jego wskazówkami krok po kroku, dzięki czemu prace plastyczne przebiegają sprawnie i satysfakcjonująco. Niektóre dzieci wyróżnia jednak nieco większy indywidualizm.

Sytuację, w której najmłodsi otwarcie wyrażają niezadowolenie tematyką proponowanego projektu artystycznego, można w łatwy sposób obrócić na swoją korzyść. Ograniczanie kreatywności surowymi nakazami to bowiem nie najlepszy pomysł – znacznie lepiej jest po prostu pozwolić maluchom na wyrażenie siebie w taki sposób, który najbardziej im odpowiada. Z pewnością docenią one taką twórczą wolność i zaangażują się w większym stopniu w swoją pracę.

ciekawe-prace-artystyczne

Zacznij od prostych zadań

Czasami zdarza się tak, że niektóre zadania wydają się dzieciom onieśmielające i zdecydowanie za trudne. Typowymi reakcjami jest wtedy otwarcie manifestowana niechęć i wycofanie, którym jako opiekun powinieneś przeciwdziałać. W praktyce chodzi o to, żeby maluchy uwierzyły w swoje możliwości i zmierzyły się z wyzwaniem adekwatnym dla ich grupy wiekowej.

Zanim sięgniesz więc po rolki, na których jest tylko skomplikowana kolorowanka, zaproponuj swoim podopiecznym prostsze wzory do pokolorowania. Możesz też podzielić większą pracę na małe części, dzięki czemu dzieci będą mogły na bieżąco obserwować swój progres i w końcu zabrać się za właściwe wyzwanie.

W niektórych przypadkach problemem może być też brak odpowiedniej ilości czasu na dokończenie pracy. Zajęcia plastyczne najlepiej jest zaplanować w taki sposób, by mieć jak największą pewność, że każde dziecko będzie mogło w odpowiadającym sobie tempie wykonać swój artystyczny projekt.

Chwal postępy Twoich podopiecznych

W trakcie zajęć niezwykle ważne jest też stworzenie atmosfery sprzyjającej twórczej ekspresji. Po tym, jak już wydasz maluchom farby i kolorowanki, skup się na nieustannym podtrzymywaniu ich kreatywności. Możesz tego dokonać poprzez aktywne zachęcanie podopiecznych do dalszej pracy, a także wyrażanie zaciekawienia tym, co właśnie przygotowują. Pochwała na koniec zajęć sprawi, że następnym razem dziecko ze znacznie większą ochotą zabierze się za rysowanie lub malowanie.

Bogaty asortyment akcesoriów plastycznych dla żłobków i przedszkoli

W COLOResca.pl z powodzeniem zaopatrzysz się we wszelkiego rodzaju artykuły i akcesoria dla maluchów z przedszkoli i żłobków. Znajdziesz tutaj wszystko, czego mogą one potrzebować do stworzenia wspaniałej pracy artystycznej. Możesz również odwiedzić nasz blog plastyczny i zapoznać się z wieloma różnymi wskazówki, które pomogą Ci w zorganizowaniu angażujących i satysfakcjonujących zajęć dla dzieci. Złóż zamówienie na wybrany produkt z oferty, a my wyślemy go jak najszybciej wprost pod wskazany przez Ciebie adres!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl