Jak przekonać dziecko do rysowania? Podpowiadamy
Jak przekonać dziecko do rysowania? Podpowiadamy

Rysowanie to ulubiona aktywność wielu dzieci. Tworzenie własnych ilustracji sprawia im mnóstwo radości i satysfakcji – zwłaszcza gdy dumni rodzice zawieszą ich pracę np. na lodówce. Niektóre maluchy nie przepadają jednak za kredkami. Co należy zrobić, kiedy pociecha kategorycznie nie chce rysować? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak najlepiej zareagować w takiej sytuacji!

 

Twoje dziecko nie chce rysować?

Prawidłowy rozwój dziecka zależy w ogromnej mierze od tego, czy zapewnisz mu możliwość wykształcenia umiejętności motorycznych i intelektualnych. Rysowanie w znakomity sposób łączy przyjemne z pożytecznym. Zwykłe kredki dla malucha wystarczą, by zapewnić młodemu artyście wiele zabawy, a także pomóc mu w nauce kolorów czy wykonywaniu precyzyjnych ruchów rączką. Niechęć do przygotowywania prac plastycznych jest dużym problemem, który można rozwiązać po poznaniu przyczyn takiego stanu rzeczy.

Co może być przyczyną braku chęci do rysowania?

Niektóre dzieci sięgają po farby czy kolorowanki z bardzo małym entuzjazmem, ponieważ obawiają się porażki. Taki lęk może wynikać z wielu różnych powodów. W większości przypadków maluchy obawiają się wygórowanych wymagań rodziców lub porównują się po prostu z wyjątkowo uzdolnionymi plastycznie rówieśnikami. Odpowiednia reakcja jest w takiej sytuacji bardzo ważna, bo w innym przypadku dziecko nauczy się instynktownie wycofywać z każdej inicjatywy.

Czasami przyczyny są jednak znacznie bardziej prozaiczne. Przygotowanie pracy plastycznej utrudniają niejednokrotnie źle dobrane kredki. Część maluchów zwyczajnie traci też z czasem entuzjazm, jeśli tematyka rysunków pozostaje przez długi czas taka sama. Niektóre dzieci bardzo sceptycznie podchodzą do twórczej aktywności, ponieważ nie uzyskały wcześniej odpowiedniego wprowadzenia. Rysowanie to znakomity sposób spędzania wolnego czasu, którym młodych artystów trzeba jednak najpierw po prostu zaciekawić.

Jak zachęcić dziecko do rysowania?

Przekonanie sceptycznego dziecka do wykonania pracy plastycznej to trudne wyzwanie, któremu da się jednak dosyć łatwo sprostać. Musisz jedynie pamiętać o kilku najważniejszych zasadach podczas interakcji z maluchem.

malowanie

Nie zmuszaj dziecka na siłę

Wywieranie presji jest zdecydowanie najmniej efektywnym sposobem przekonania młodego człowieka do pracy. To bardzo groźne podejście, które może położyć się cieniem na jego przyszłej aktywności twórczej na lekcjach w szkole. Negatywne skojarzenia sprawią bowiem, że dziecko będzie chciało po prostu jak najszybciej mieć zadanie z głowy. Wykona wtedy pracę, nie czerpiąc z niej żadnej radości ani satysfakcji. Maluch musi polubić rysowanie i wykazywać własną inicjatywę, by uzyskać zadowalające go rezultaty.

Małymi krokami do celu

Wiele dzieci postrzega prace plastyczne jako zamkniętą całość, której odwzorowanie na pierwszy rzut oka graniczy z niemożliwością. W takiej sytuacji zwróć uwagę malucha na to, że każdy rysunek jest tak naprawdę kompozycją wielu mniejszych i znacznie prostszych do wykonania elementów. Wprowadzenie do twórczej aktywności może być zatem procesem polegającym na:

  • rysowaniu pojedynczych kształtów,

  • łączeniu kształtów w większe elementy,

  • łączeniu kilku elementów w celu stworzenia złożonej pracy artystycznej.

Takie podejście spowoduje kompletną zmianę nastawienia u dziecka. Rysunek przestanie sprawiać wrażenie przytłaczającego wyzwania. Stanie się po prostu wieloetapowym zadaniem, a maluch będzie wiedzieć, jak je wykonać.

Przygotuj odpowiednie kredki

Pamiętaj o tym, żeby zadbać o przygotowanie dobrych przyborów do rysowania dla dziecka. W COLOResca znajdziesz najlepsze kredki dla starszaka bądź malucha, które pomogą młodym artystom w wykonaniu pięknych projektów artystycznych. Nasze artykuły są bezpieczne w użytkowaniu. Można się nimi bardzo sprawnie posługiwać – z wykonaniem rysunku poradzą sobie dzięki temu nawet te dzieci, które nie mają jeszcze rozwiniętych umiejętności motorycznych.

Kredki dla malucha i starszaka znajdziesz na coloresca.pl

Gorąco zachęcamy do skorzystania z oferty naszego sklepu internetowego. Oferujemy najwyższej jakości przybory szkolne, które są bardzo wytrzymałe i przebadane dermatologicznie. Kredki dla malucha, kolorowanki czy papier do rysowania – znajdziesz tutaj wszystko, czego może potrzebować młody twórca. Zamów wybrany produkt, a także odwiedź nasz inspirujący blog plastyczny!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl