Czy kolorowanki rozwijają wyobraźnię dziecka?
Czy kolorowanki rozwijają wyobraźnię dziecka?

Dzieci uwielbiają spędzać czas przy kolorowankach. Wypełnianie kształtów kolorem sprawia im radość i satysfakcję, a także przyczynia się do rozwoju umiejętności motorycznych młodych artystów. Niektórzy rodzice i opiekunowie obawiają się jednak, że taka aktywność wpływa negatywnie na wyobraźnię i kreatywność maluchów. Uważają, że powinni oni więcej rysować niż kolorować. Czy takie wątpliwości są uzasadnione? Nasz blog plastyczny ma dla Ciebie odpowiedź. Czytaj dalej, by wszystkiego się dowiedzieć!

 

Dziecko – nieskończona wyobraźnia

Wyobraźnia najmłodszych dzieci jest wyjątkowo bujna i nieskrępowana. Maluchy bardzo często wprawiają w osłupienie swoich rodziców, ponieważ zaskakują ich zupełnie nieszablonowymi pomysłami. Wynika to przede wszystkim z tego, że młodzi twórcy nie mają jeszcze zazwyczaj wyczucia w kwestii konwenansów społecznych. Chłoną informacje z otoczenia, a następnie interpretują je na swój własny, niewinny sposób i przenoszą je na przykład na kartkę papieru. Przynosi to zazwyczaj bardzo zaskakujące i efektowne rezultaty.

Dobrze rozwinięta wyobraźnia przekłada się oczywiście na dużą kreatywność w życiu codziennym. Maluch, który potrafi myśleć nieszablonowo, znacznie łatwiej radzi sobie z wyzwaniami, które czekają na niego na przykład w szkole. Wykonuje polecenia w niebanalny sposób i często znajduje nietypowe sposoby rozwiązywania zadań, których nauczyciel nie przewidział. Zarówno wyobraźnia, jak i kreatywność muszą być jednak odpowiednio stymulowane. Czy kolorowanki do pokolorowania są dobrym sposobem na efektywne pobudzanie tych cech?

Kolorowanki a rozwój dziecka

Wypełnianie kolorami gotowych obrazków przyczynia się przede wszystkim do rozwoju umiejętności manualnych i motoryki małej każdego dziecka. Oznacza to w praktyce, że kredki dla malucha i plakat do pokolorowania są całkowicie wystarczającym zestawem do poprawienia sprawności dłoni i palców młodego artysty. Taka zabawa przekłada się w dalszej kolejności na:

  • stopniowe wyuczenie prawidłowego chwytu pisarskiego,

  • lepszą koordynację wzrokowo-ruchową,

  • większą staranność i precyzję w wykonywaniu zadań.

Czy kolorowanie przyczynia się do równie skutecznego rozwoju wyobraźni? To zależy przede wszystkim od sposobu, w jaki rodzic czy opiekun postanowi zaprezentować maluchowi tę formę twórczej zabawy. Wypełnianie kształtów kolorem może się bowiem sprowadzać wyłącznie do mozolnego i mało ekscytującego dążenia do tego, by obrazek był wykonany w sposób realistyczny i staranny. Jeśli zmienisz jednak podejście i pozwolisz dziecku na więcej swobody, to efekty jego pracy z pewnością będą dla Ciebie zaskakujące.

kredki

W jaki sposób kolorowanki pozwolą dziecku rozwinąć wyobraźnię?

W pierwszej kolejności musisz zadbać o to, by to maluch samodzielnie podejmował wszelkie decyzje związane z kolorowaniem. Niektórzy rodzice czy opiekunowie wprost wskazują, jakich konkretnie barw należy użyć w poszczególnych częściach pracy. To nie jest dobre podejście, ponieważ sprowadza akt twórczy do zwykłego wykonywania poleceń. Z tego względu bardzo ważne jest to, żeby młodzi artyści sami dobierali kolory – nawet jeśli nie będą one całkowicie zgodne ze światem rzeczywistym.

W wielu przypadkach dzieci zajmują się nie tylko kolorowaniem, lecz także wymyślaniem różnych historyjek związanych z postaciami na obrazkach. Możesz śmiało zachęcać malucha do kontynuowania takiej aktywności, a nawet pomagać mu poprzez zadawanie stymulujących wyobraźnię pytań. Po wspólnym stworzeniu opowieści znakomitym pomysłem będzie też przejście z kolorowanek na rysunki i próba samodzielnego narysowania dalszego ciągu losów wybranej postaci. Wspólna twórczość przełoży się też na silniejszą więź pomiędzy rodzicem a jego pociechą.

coloresca.pl – kredki i farbki dla najmłodszych

Jeśli interesują Cię najlepsze farby i kolorowanki na rynku, koniecznie sprawdź asortyment naszego sklepu internetowego COLOResca. Dokładamy wszelkich starań, by oferta składała się wyłącznie z produktów najwyższej jakości, które są przy tym przebadane dermatologicznie i bezpieczne w użytkowaniu. Kredki są dostępne zarówno w wersji dla maluchów, jak i starszaków – dzięki temu dopasujesz je możliwie najlepiej do obecnych umiejętności motorycznych dziecka. Złóż zamówienie już teraz lub skontaktuj się z nami w przypadku jakichkolwiek pytań!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl