Czy Twoje dziecko przejawia talent do rysowania? Pozwól mu na dalszy rozwój!
Czy Twoje dziecko przejawia talent do rysowania? Pozwól mu na dalszy rozwój!

Dzieci mają zróżnicowane umiejętności artystyczne. Niektóre maluchy dosyć szybko podłapują zasady sporządzania estetycznych rysunków, a innym sprawia to duży problem. W jaki sposób można jednak rozpoznać, czy przedszkolak ma wrodzone predyspozycje do tworzenia zachwycających projektów? Nasz blog plastyczny ma dla Ciebie artykuł, w którym rzetelnie przyglądamy się tej kwestii. Czytaj dalej, by wszystkiego się dowiedzieć!

 

Jak rozpoznać talent artystyczny u dziecka?

Prawdziwy talent jest tak naprawdę dosyć trudny do rozpoznania. Sygnały wskazujące na faktyczne predyspozycje są bowiem w większości przypadków bardzo subtelne. Aby wyciągnąć właściwe wnioski, musisz analizować nie tylko gotowe efekty pracy malucha, lecz także cały jego proces twórczy. Z pewnością zwrócisz z czasem uwagę na to, że niektóre etapy rysowania przychodzą młodemu artyście z nienaturalną wręcz łatwością. Chodzi tutaj o wszystko, co wymaga dużej wprawy w przypadku innych dzieci. Przede wszystkim skup się na zachowaniach i elementach takich jak:

  • płynne i precyzyjne ruchy ołówkiem czy kredką,

  • duża liczbie szczegółów,

  • trafnie odzwierciedlona perspektywa.

Co zrobić natomiast w sytuacji, w której dziecko raczej nie przejawia szczególnych predyspozycji, ale za to uwielbia spędzać czas wśród kredek czy farb? Musisz koniecznie wiedzieć o tym, że talent w przypadku dzieci i osób dorosłych jest tak naprawdę niewielką częścią właściwego sukcesu artystycznego. Największe znaczenie ma regularne i konsekwentne szlifowanie swoich umiejętności. Jeśli widzisz zatem, że rysowanie stało się prawdziwą pasją Twojego malucha, to po odpowiednim pokierowaniu go zacznie on z czasem bardzo ładnie rysować – niezależnie od tego, czy ma talent, czy nie.

Co zrobić, by pomóc dziecku rozwijać pasje?

Rozwój zainteresowań wymaga przede wszystkim dużego samozaparcia. Musisz zatem zatroszczyć się o to, by maluch codziennie sięgał po kredki czy ołówki. Zdarza się jednak tak, że dziecko ma po prostu gorszy dzień lub zwyczajnie nudzi go dotychczasowa forma ekspresji. W takiej sytuacji nie można na nim niczego wymuszać. Znacznie lepiej będzie po prostu zaproponować mu alternatywę: zamiast czystej kartki papieru przygotuj dla niego na przykład kolorowanki do pokolorowania. Co jeszcze można zrobić, by pomóc młodemu artyście w rozwoju umiejętności?

Bądź dla dziecka inspiracją

Częstym problemem w przypadku młodych rysowników jest to, że z czasem zwyczajnie zaczyna brakować im nowych, ekscytujących pomysłów. Z tego względu należy od czasu do czasu zainspirować malucha. Możesz przedstawić mu gotowe pomysły lub zdecydować się na przykład na wspólne obejrzenie filmu animowanego, który może go natchnąć. Duże znaczenie ma również zapewnianie dziecku towarzystwa. Jeśli zajrzysz od czasu do czasu do efektów jego pracy lub sięgniesz po kredki czy farby dla malucha i zaczniesz tworzyć wraz z nim, to młody artysta na pewno zacznie rysować z uśmiechem na twarzy.

plastyka

Pozwól dziecku eksplorować różne formy ekspresji artystycznej

Predyspozycje artystyczne dotyczą nie tylko rysowania czy malowania, lecz także wielu innych form ekspresji. Możesz spróbować je odkryć poprzez proponowanie dziecku zupełnie nowych, ekscytujących aktywności. Niektóre maluchy mogą sobie radzić gorzej z kredkami, ale za to świetnie wycinają i wyklejają różne elementy z papieru. Po odkryciu takiej pasji pozostaje już tylko regularnie ją stymulować i obserwować piękne efekty pracy.

Podaruj dziecku odpowiednie farby, kredki i kolorowanki

Pamiętaj o tym, żeby starannie dobierać artykuły plastyczne dla młodego artysty. W COLOResca dbamy o to, by dostępne kredki czy farby były bezpieczne w użytkowaniu i wnikliwie przebadane pod kątem dermatologicznym. Dzięki temu maluchy mogą się skupić wyłącznie na twórczej pracy, a rodzice na spokojnym obserwowaniu jej pięknych efektów.

COLOResca – farby i kredki dla małych artystów

Zapraszamy do zapoznania się z asortymentem dostępnym w naszym sklepie internetowym. W COLOResca znajdziesz najlepsze kredki, farby i kolorowanki dla dzieci, a także artykuły takie jak papier do rysowania. Gwarantujemy, że produkty ze sklepu przyczynią się w ogromnym stopniu do rozwoju umiejętności plastycznych młodego artysty. Możesz też zajrzeć na nasz blog, by zapoznać się z ciekawymi pomysłami na prace. Skorzystaj z oferty już teraz!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl